خبرها
پایگاه خبری گیتی آنلاین: برگزاری همایش بین‌المللی هزاره «شیخ جام» / شیخ احمد جامی عارف وحدت صلح است

پایگاه خبری گیتی آنلاین: برگزاری همایش بین‌المللی هزاره «شیخ جام» / شیخ احمد جامی عارف وحدت صلح است

ه گزارش پایگاه خبری تحلیلی گیتی آنلاین از خراسان رضوی، حسین جمشیدی، در نشست خبری همایش بین‌المللی هزاره «شیخ جام» که در سالن جلسات فرمانداری تربت جام برگزار شد اظهار کرد: برگزاری همایش بین المللی «هزاره شیخ جام» در هزار تولد شیخ احمد جامی فرصتی برای این شهر است تا ظرفیتهای به القوه این شهر را به فعل کند.

وی ادامه داد: این همایش اتفاقی برای این شهر است و از لحاظ فرهنگی اجتماعی اقتصادی در منطقه اثر گذار خواهد بود به خصوص که این شاعر عارف خصاصیص بسیار خوبی داشته که می توان در دنیا تاثیر گذار باشد.

فرماندار تربت جام بیان کرد: همه شهرستان تربت جام را به شهر علم وهنر و حدت می شناسند، برگزاری این همایش در شناختمفاخر بزرگ این شهر تاثیر بزگری خواهد داشت.

در ادامه دبیر اجرایی همایش بین المللی «هزاره شیخ جام» اظهار کرد: همایش بین المللی «هزاره شیخ جام» در 22 و 23 تیرماه امسال بعد از دوسال وقفه که به دلیل کرونا رخ داده برگزار می شود.

حسن جامی الاحمدی ادامه داد: در این همایش با حضور چهره‌های برتر ایرانی و جهان برگزار می شود که در حاشیه همایش نمایشگاهی از نوشته های نثر و نظم احمد جامی با حضور انجمن خوشنویسان تربت جام و استان خطاطی می شود.

وی با بیان اینکه شب شعر با محوریت شیخ احمد جامی،عرفان، و تربت جام خواهیم داشت،اضافه کرد : نمایشگاه صنایع دستی برگزاری بازی های آیینی و مراسم دوتار نوازی گروهی که با حضور 250 نفر در مسجد نور شهر بزد که شیخ احمد جامی خود بنا کرده، برگزار می شود.

دبیر اجرایی همایش بین المللی «هزاره شیخ جام» بیان کرد: شیخ احمد جامی 14 کتاب داشته که در حال حاضر هشت کتاب از این عارف قرن پنجم در دست است که سعی شده این کتاب چاپ شود نکته مهم این کتابهای این است به زبان روان فارسی نوشته شده آن درهم در زمانی که همه اکثر بزرگان کتابهای خود را به زبان عربی می نوشتند.

جامی الاحمدی عنوان کرد: از سال 93 یک سلسله همایشهای برگزار شد تا سال 99 که قرار بود اول هزار تولد شیخ احمد جامی برگزار بشود به دلیل کرونا این همایش امسال برگزار می شود

وی در ادامه به شاخصهای مهم شیخ احمد جامی اشاره کرد و با بیان اینکه یکی شاخص اصلی شیخ احمد جامی وحدت آفرین بودش است افزود: هزینه های این جشنواره هنوز مشخص نشده اما نکته مهم این است که بخش از هزینه های این جشنواره توسط مردم تربت جام و حتی مدعون تامین می شود بعضی از مردم خانه های خود و یا حتی وسیله نقلیه خود را در اختیار این همایش قرار داده اند.

در ادامه دبیر علمی همایش بین المللی «هزاره شیخ جام» با بیان اینکه یونسکو بر نقش عرفا در گسترش مهر و دوستی تاکید دارد و شیخ احمد جامی بزرگترین منشاء صلح و دوستی بوده است اظهار کرد: یکی دیگر از اهداف این همایش، وحدت است و شیخ جام از ارکان وحدت در کل جهان بوده است، وی از نخستین عرفای قرن پنجم است که قصیده در مدح ۱۲ امام سروده است.

وی با اشاره به اینکه شیخ جام در آسیای مرکزی بیشتر از ایران شناخته شده است ادامه داد: یکی از اهداف این همایش غبار زدایی وآشنایی منحرفان و با آثارش به دنیا شیخ احمد جامی را بشناسیم.

علیرضا قیامتی یکی دیگر از اهداف در این همایش بین الملی شناخت خود شهر تربت جام عنوان و اضاف کرد: این شهرستان ۱۲۶ شاعر، نویسنده و دانشمند صاحب اثر دارد که در هیچ کجای ایران، فرهنگی با این وسعت ندارم.

وی با بیان اینکه هنر تربت جام را به دوتار می شناسند و این شهر پایتخت دوتار عرفانی جهان اسلام است این شهر را با دوتار می شناسند اضافه کرد: ۳۵ گروه بازیهای و اساتید بزرگ بازی‌های آئینیمثل استاد کیانی در این دو روز برنامه خواهن داشت.

دبیر علمی همایش بین المللی «هزاره شیخ جام» با اشاره به اینکه فراخوان همایش از ۸ ماه پیش منتشر شد، اضافه کرد: با همیاری وزارت امور خارجه و موسسه اکو انعکاس خوبی پیدا کرد به طوری که ۱۵۶ مقاله به دبیرخانه ارسال شد که از میان آن که 50 مقاله برتر جهت چاپ و ارائه سخنرانی انتخاب شد که از این تعداد ۱۱ مقاله از کشور خارجی و بقیه از کشور ایران است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *