همه مطالب
همایش بین المللی هزاره شیخ جام

همایش بین المللی هزاره شیخ جام

درود بر شما همراهان فرهیخته همایش بین المللی هزاره شیخ جام
تربت جام شهر علم و عرفان، با داشتن نامدارانی بزرگ، در تیرماه پیش رو شاهد رویدادی علمی و فرهنگی در سطح بین المللی است. مقدمات این رویداد را باید در گذشته جستجو کرد که همایش هایی تحت عنوان ” سلسله همایش های تا هزاره شیخ جام” در سال1393 کلید خورد و پیگیری شد.
اولین همایش” همایش بین المللی شاه قاسم انوار” در روزهای 28 و 29 مردادماه 1394 برگزار گردید و کتاب خلاصه مقالات آن چاپ گردید.
دومین همایش،
“همایش بین المللی عبدالرحمان جامی” در 27 و 28 مردادماه 1395 با شکوهی هر چه تمامتر برگزار گردید و مقالات برگزیده همایش خاتم الشعرای شعر فارسی در سه جلد چاپ و در اختیار جامعه علمی قرارگرفت.
سومین همایش” همایش بین المللی هاتفی خرگردی” بزرگترین حماسه سرای تاریخی ادبیات فارسی در 5 مردادماه 1396برگزار شد و مجموعه مقالات آن چاپ و نشر گردید.
همایش چهارم، “همایش بین المللی ابوذر بوژگانی” پیشگام شعر عرفانی در ادب فارسی بود که در مردادماه 1397 برگزار گردید و مجموعه مقالات آن در اختیار جامعه علمی و عرفان پژوه قرار گرفت.
همدلی و همراهی مردم فهیم، فرهنگ دوست و خونگرم جام و کوشایی و کمک های فرمانداری و نهادها و ارگان های دولتی در شهرستان و بخش های تابعه و نیز حمایت های معنوی ائمه جمعه تشیع و تسنن و همکاری های نهادها، موسسات و مراکز علمی خارج از شهرستان چون معاونت پژوهشی و مطالعاتی مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران، دانشگاه فردوسی مشهد، موسسه فرهنگی اکو(Eco/Eci)، کمیسیون ملی یونسکو، موسسه بین المللی مطالعات آسیای مرکزی، مرکز اسناد فرهنگی آسیا، انجمن دوستی ایران و تاجیکستان همه دست در دست هم داد تا این اتفاق های علمی و فرهنگی در تربت جام به وقوع بپیوندد.
گرچه بخاطر شیوع کرونا وقفه ای در این سلسله رویدادها افتاد؛ ولی اکنون همه در کنار هم هستیم و می خواهیم رویداد علمی و فرهنگی بزرگ را؛ یعنی” همایش بین المللی هزاره شیخ جام”، در 22 و 23 تیرماه1401 با شکوهی هرچه تمامتر در محور های زیر برگزار کنیم:

محورهای علمی همایش بین المللی هزاره شیخ جام:

  • تاثیر آموزه های قرآن و حدیث در آثار شیخ جام
  • تاثیر اندیشه های شیخ جام در آسیای میانه و شبه قاره هند
  • سیمای شیخ جام در آثار و مقامات
  • پارسی نویسی شیخ جام و چشم اندازهای نثر وی
  • نسخه شناسی آثار شیخ جام
  • بررسی و تحلیل اشعار شیخ جام
  • آثار خانقاهی و خاندانی شیخ جام در طول تاریخ
  • جایگاه مجموعه معماری آرامگاهی شیخ جام در معماری عرفانی
  • تاثیر اندیشه و آثار شیخ جام بر ادبیات عرفانی

دبیر علمی : دکتر علیرضا قیامتی

دبیر اجرایی : دکتر حسن جامی الاحمدی

زمانبندی:

🔹️ زمان برگزاری: ۲۲ و ۲۳ تیرماه ۱۴۰۱ تربت جام

🔹️ مهلت ارسال مقالات: 31 خرداد 1401

دانلود شیوه نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *