خبرها
همکاری مردم ومدیران برای برگزاری همایش هزاره شیخ جام

همکاری مردم ومدیران برای برگزاری همایش هزاره شیخ جام

در شورای فرهنگ عمومی تربت جام مطرح شد

همکاری مردم ومدیران برای برگزاری همایش هزاره شیخ جام

حقدادی / شورای فرهنگ عمومی با محوریت برگزاری همایش بین المللی هزاره شیخ الاسلام احمدجامی با حضور مسئولان اجرایی، قضایی ، نظامی ، انتظامی و شورای سیاست گذاری همایش شیخ جام در فرمانداری تشکیل شد و برگزاری هرچه باشکوه ترهمایش درخور شأن شیخ احمد جامی و مردم منطقه مورد تاکید قرارگرفت.
امام جمعه (اهل تشیع) و رئیس شورای فرهنگ‌ عمومی تربت جام با یادی از مرحوم عثمان محمدپرست گفت: در ادبیات فارسی فرهنگ را به ۱۷۰ معنا تعریف کردند و مدیران از فرهنگ و ماهیت کار فرهنگی شناخت و اطلاعی ندارند که برای هر فعالیتی بسته فرهنگی پیوست کنند. دربرخی کشورها مردم در صف کتاب هستند ولی مردم ما در صف مرغ قرار می گیرند و کمترین سرانه مطالعه را درجهان داریم.

معتمدی فر با اشاره به برگزاری همایش بین المللی هزاره شیخ الاسلام احمد جام گفت: هزاره شیخ احمد جام باید درشأن شیخ و مردم منطقه برگزار و کار علمی و فرهنگی انجام شود. وی ادامه داد: بزرگان و شخصیت های اسلامی را بزرگ‌ کنید و سابقه خوبی برای شهرستان رقم بزنید و با معرفی آثارشیخ جام به جوانان هویت بدهید. امام جمعه با اشاره به این که شخصیت دزدی در جهان باب شده است اظهار کرد: تلاش شود با برگزاری همایش شیخ جام به دنبال جذب سرمایه گذار در حوزه جهان گردی و بوم گردی باشید.
فرماندار تربت جام با اشاره به وقایع سوم خرداد که نقطه عطفی درنظام شد و برگزاری همایش بین المللی شیخ احمد جام گفت: تمام‌امکانات و ظرفیت های شهرستان برای برگزاری هرچه باشکوه تر همایش بین المللی شیخ احمد دراختیار ستاد اجرایی همایش قرار می گیرد.

حسین جمشیدی افزود: ازتمام ظرفیت ها و امکانات و مجموعه اداری استفاده شود تا اتفاق خوب فرهنگی درشهرستان شکل بگیرد.

رئیس دادگستری تربت جام گفت: زمانی که دشمن در جنگ‌ رسانه از کاه کوه می سازد و نبایدها را به صورت باید جلوه می دهد، برگزاری همایش بین المللی شیخ جام کار بسیار با ارزشی است که درحوزه رسانه تبیین شود.
حجت الاسلام نجف زاده افزود: تلاش شود همایش در خور شأن شیخ احمد جام برگزار و ظرفیت های شهرستان در حوزه صنایع دستی ، هنری و موسیقی مقامی به جامعه معرفی شود.

امام‌جمعه اهل سنت و تولیت مزار شیخ الاسلام احمد جام گفت: شیخ احمد درسال ۴۴۰ درنامق کاشمر متولد شد و تا ۲۲ سالگی هیچ رابطه ای با دین نداشت اما با یک اتفاق توبه می کند و ۱۸ سال درکوه های نامق و تربت جام به تزکیه نفس می پردازد .
مولوی شرف الدین جامی الاحمدی افزود: شیخ احمد جام دراین‌مدت مطالعه در حوزه بزرگان دین را شروع می کند و با استفاده از آیات و روایات به تالیفات می پردازد. وی ادامه داد: شیخ احمد جام خیرخواه مردم بود و برای اصلاح جامعه تلاش می کرد.
دبیراجرایی همایش شیخ جام گفت : مهمان نوازی و فرهنگ‌مردم تربت جام‌برآمده از میراث شیخ احمد است .
دکترحسن جامی الاحمدی افزود: همایش بین المللی هزاره شیخ جام در تاریخ ۲۲ و ۲۳ تیرماه با حضور اندیشمندان خارجی و داخلی در تربت جام برگزارمی شود. وی با اشاره به اهداف این همایش ادامه داد: ایجاد روحیه خودباوری و اعتماد به نفس درمردم منطقه ، دعوت اندیشمندان کشور برای معرفی بزرگانی همچون شیخ جام ، الگوسازی فرهنگی برای مقابله با هجمه فرهنگی دشمن و این که شیخ جام به عنوان محورهمبستگی و وحدت بین کشورها ، به کشور و جهان معرفی شود.
دبیرعلمی همایش گفت: تربت جام در خیلی از شاخص های فرهنگ ، ادب و عرفان وهنر سرآمد است و شیخ احمد جام بذر همبستگی ، وحدت و آزاداندیشی را کاشته است.
دکتر علیرضا قیامتی افزود: با توجه به این که بر اثر وقایع ، زبان و ادبیات فارسی در خطر است، نگاه و توجه به تقویت و ترویج زبان فارسی شیخ جام بزرگ ترین الگو دراین راستاست که مریدانی در سایر کشورها دارد.

رئیس شورای اسلامی شهر تربت جام با اشاره به پیگیری ثبت روز جامی درتقویم کشورگفت: مکاتبات لازم برای ثبت روز ملی جامی در ۲۵ آبان به مناسبت سالروز ولادت خاتم الشعرای شعر فارسی عبدالرحمان جامی انجام گرفته که هم اکنون درشورای نام گذاری ، شورای فرهنگ عمومی کشور درحال بررسی است .

جعفردلشاد عظیمی افزود: امیدواریم این امر مهم درآستانه همایش هزاره شیخ احمد جام محقق شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 1 =